در این مطلب شما را با با کاشت مو به روش fut آشنا می کنیم. عوامل زیادی در زیبایی انسان نقش دارند. اما مهم ترین آن ها موهای زیبا و بلند است. اولین چیزی که در چهره به چشم بقیه می آید، موهای شماست. اگر شما موهای زیبا و بلندی داشته باشید، قطعاً بیشتر از موقعی که موهایتان ریخته باشد به چشم می‌آیید و جذاب به نظر می رسید.

اما متاسفانه امروزه به دلایل زیادی از جمله: مواد شیمیایی، محصولات پوستی نامناسب، آلودگی ها، رژیم غذایی نامناسب ، عدم رسیدگی به موها و… افراد به خصوص آقایان، از حدود سن ۳۰ سالگی به بعد، دچار ریزش موی شدید و طاسی بخصوص در قسمت جلوی سر می شوند.

اما خوشبختانه روش های جدیدی برای بازگشت موهای شما وجود دارد که موقت یا دائمی هستند. یکی از این روش ها کاشت مو است. کاشت مو تنها روشی است که موهای شما را به طور قطعی و دائمی به شما باز می گرداند. روش های دیگری مانند درمان های دارویی و روش مزوتراپی مو نیز هست، اما آن ها تنها ریزش مو را آهسته می کنند و موهای ریخته شده باز نمی گردند.

البته در روش کاشت مو هم موی جدیدی رشد نمی کند. بلکه با تغییر پراکنش و چینش موهای سر، مناطقی که دچار ریزش مو شده اند احیا می شوند. کاشت مو چندین روش دارد و هدف ما در این مقاله معرفی کاشت مو به روش FUT  است‌.

کاشت مو به روش FUT

در کاشت مو به روش FUT (و کلا هر روش دیگری) از موهای طبیعی بدن خودتان که در برابر ریزش مقاوم تر هستند (مثلا پشت سر) برداشته می شود و در مناطقی که دچار ریزش مو و طاسی شده است، جایگذاری می شود. به بخشی که حاوی موهای مقاوم به ریزش است بانک مو گفته می شود.

از آنجایی که موهایی که برای کاشت مو استفاده می شوند در برابر ریزش مقاوم ترند، پس کاشت مو نتیجه ماندگاری دارد و با توجه به ویژگی های ژنتیکی و فیزیکی و مراقبت های شما، ممکن است تا سال ها و حتی تا آخر عمر نیاز به درمان دوباره نداشته باشید.

تفاوت اساسی بین روش های مختلف کاشت مو، تفاوت در مرحله برداشت گرافت ها است. گرافت ها دسته ای از فولیکول های مو هستند که در کاشت مو برداشت و دوباره کاشت می شوند.

در روش FUT برداشت گرافت ها به صورت نواری (فلاپ) می باشد. یعنی پوست سر در ناحیه ای که گرافت ها برداشت می شوند به صورت نواری برش داده و جدا می شوند و فولیکول های مو در زیر میکروسکوپ جدا و کاشت می شوند. پوست سر هم بخیه زده می شود.

در صورتی که در روش های دیگر مثل FUE گرافت ها به صورت دانه دانه از پوست سر جدا می شود.

مزایای کاشت مو به روش FUT

 • کیفیت زیاد گرافت ها: از آنجایی که جداسازی و آماده سازی گرافت ها در کاشت مو به روش FUT در زیر میکروسکوپ انجام می شود، این قابلیت وجود دارد که گرافت های با کیفیت تر را انتخاب کرد. علاوه بر آن عملیات جدا سازی با سرعت بیشتری انجام می گیرد و گرافت ها مدت کمتری خارج از پوست هستند و احتمال اینکه آسیب ببینند کمتر است.
 • هزینه مقرون به صرفه: کاشت مو به روش FUT، نسبت به دیگر روش ها ارزان تر است و قیمت مناسب تری دارد.
 • سرعت بیشتر: معمولا زمانی که صرف کاشت مو به روش FUT می شود کوتاه تر است. البته تراکم هدف و تعداد گرافت ها نیز در زمان اثر گذارند.
 • تراکم بالا: در این روش می توان در یک جلسه به تراکمی در حدود ۳۵۰۰ و بیشتر رسید.

معایب کاشت مو به روش FUT

 • تهاجمی بودن: از آنجایی که در این روش پوست سر جدا می شود و زخم و خونریزی به همراه دارد و نیاز به بخیه می باشد، این روش نسبت به دیگر روش ها تهاجمی تر است.
 • زخم در بانک مو: پس از اینکه پوست به صورت نواری برداشته شد، زخم ایجاد می شود. این زخم به مرور زمان بهبود می یابد اما کامل نا پدید نمی شود. البته موها روی آن را می پوشانند و در صورتی که موهایتان را خیلی کوتاه نکنید قابل مشاهده نیست.
 • محدودیت برداشت گرافت ها: در کاشت مو به روش FUT، گرافت های زیادی می توان برداشت اما ایجاد تراکم خیلی زیاد ممکن نیست. زیرا برای تراکم خیلی زیاد باید نوار پوستی بزرگتری برداشت که در مواردی ممکن نیست و در صورت امکان هم ظاهر بدی ایجاد می کند.
 • محدودیت در برداشت موهای ظریف: گرافت هایی که در کاشت مو استفاده می شوند از نظر ضخامت و تعداد مو تفاوت دارند. گرافت هایی که تعداد موی کم و ظریف دارند در طبیعی سازی و زیباسازی خط رویش استفاده می شود. اما تعداد این نوع گرافت ها در کاشت مو با روش FUT کم می باشد. زیرا این نوع گرافت در مناطق حاشیه ای یافت می شوند و نوار پوستی معمولا این مناطق را شامل نمی شود.

کاشت مو به روش FUT برای چه کسانی مناسب است؟

۱) کسانی که سن شان بالای ۲۷ سال است.

۲) کسانی که علت ریزش مویشان مشخص شده باشد و ثبات نسبی پیدا کرده باشد. اگر علت بیماری پوستی یا عفونتی باشد باید کامل درمان شود.

۳)افرادی که بانک مو با تراکم مورد نیاز را دارند.

۴) کسانی که سلامت عمومی مناسبی دارند.

۵) کسانی که پوست سرشان انعطاف پذیری مناسبی دارد‌‌.

۶) افرادی که سابقه ایجاد زخم گوشتی یا اسکارهای بدخیم نداشته اند.

۷) کسانی که بیماری خونریزی دهنده و انعقادی ندارند.

مراحل کاشت مو به روش FUT

پیش از کاشت مو

 • مشاوره: در این قسمت پزشک متخصص با گفت و گو، معاینه و آزمایش، شرایط شما را برای کاشت مو بررسی می کند و از مناسب بودن آن اطمینان پیدا می کند.
 • طرح و برنامه کاشت مو: در این مرحله با ماژیک طرحی از چگونگی کاشت رسم می شود تا بهترین طرح انتخاب شود. علاوه بر آن تعداد گرافت هایی که نیاز است تعیین می شود.

حین کاشت مو

 • جلسه کاشت مو: برای اکثر افراد یک جلسه ۴ تا ۸ ساعته کافی ست. البته زمان هایی برای استراحت بین کار در نظر گرفته می شود.
 • بی حسی موضعی: کاشت مو به روش FUT نیازی به بی هوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی درمان انجام می شود. ممکن است پزشک برایتان مسکن یا آرام بخش تجویز کند تا حین کاشت مو احساس بهتری داشته باشید.
 • برداشت گرافت ها: پس از اینکه ناحیه مورد نظر بی حس شد، پوست سر به صورت نواری نازک از قسمت مورد نظر (معمولا پشت سر) جدا می شود. سپس گرافت ها در زیر میکروسکوپ از نوار پوستی استخراج می شوند.
 • آماده سازی: گرافت ها به اندازه مورد نیاز برش داده می شوند و در مایع نگهدارنده قرار داده می شوند تا برای کاشت آماده شوند.
 • کاشت گرافت ها: ابتدا به وسیله تیغ جراحی با ضخامت کمتر از یک میلی متر و طبق طرح کاشت مو تعیین شده، سوراخ هایی روی پوست ایجاد می شود. سپس گرافت های آماده شده درون سوراخ ها قرار می گیرند.

بعد از کاشت مو

 • در قسمت بانک مو درد خفیفی حس می شود که جای نگرانی ندارد و با مسکن معمولی رفع می شود.
 • در محلی که مو کاشته شده، گرافت ها توسط لخته های خون احاطه می شوند که طبیعی است. در این مدت بهداشت سر اهمیت خیلی زیادی دارد تا لخته های خون بریزند.
 • از آنجایی که خونریزی زیاد نیست، نیاز به پانسمان سنگین نبوده و پانسمان سبک کافی است.
 • دوران نقاهت حدود دو هفته یا بیشتر است.
 • تا زمانی که پزشک اجازه نداده از ورزش و کار سنگین دوری کنید.

عوارض کاشت مو به روش FUT

عوارض طبیعی شامل تورم، قرمزی، درد و خارش می باشد که پس از گذشت چند روز بهبود می یابند و جای نگرانی نیست زیرا فرآیند طبیعی التیام پوست است. عوارض نادر شامل بی حسی در ناحیه بانک مو ( که زمان زیادی برای بهبود نیاز دارد ولی جای نگرانی نیست) و التهاب فولیکول های مو است.

فولیکولیت بر اثر بهداشت نامناسب بوجود می آید و نشانه آن تعداد زیادی جوش یا برآمدگی قرمز است (تعداد کم طبیعی است). در صورت بروز فولیکولیت حتما با پزشک تماس بگیرید‌‌.

ایجاد خط بخیه (به همراه پوسته پوسته شدن، قرمز شدن ناحیه برش و به ندرت پوسته پوسته شدن عمیق در اطراف لبه بخیه)، ریزش مو و جوش و آکنه از دیگر عوارض کاشت مو به روش FUT هستند. در صورت بروز جوش به مدت سه روز، چندین بار در روز از پماد گرم، مرطوب و آنتی بیوتیکی استفاده کنید.

توصیه های قبل از کاشت مو به روش FUT

 1. در صورتی که از داروی رقیق کننده خون یا بتا بلوکرها استفاده می کنید پزشکتان را مطلع کنید.
 2. در صورتی که از اسپری های استنشاقی استفاده می کنید آن را همراه خود داشته باشید.
 3. به مدت دو هفته بعد از جراحی مو های خود را کوتاه کنید و نصف موهایتان را در پشت و طرفین منطقه بخیه زده دست نخورده باقی بگذارید تا ناحیه بخیه زده شده را بپوشانید.
 4. مواظب باشید قبل از عمل پوست سرتان دچار آفتاب سوختگی نشود.
 5. یک هفته قبل از عمل از داروهای ضد التهابی و ویتامین B و E استفاده نکنید.
 6. داروهای تجویز شده مانند داروی قلب و فشار خون را حتی در روز جراحی مصرف کنید.
 7. دو هفته قبل از جراحی سیگار و الکل را کنار بگذارید.
 8. از چند روز قبل جراحی موهایتان را رنگ نکنید و مطمئن باشید در روز جراحی سرتان عاری از مواد رنگ است.
 9. در رابطه با شست و شوی مو با پزشک مشورت کنید.
 10. ناحیه ای که به عنوان بانک مو مشخص شده را هر روز به مدت ده دقیقه با دست ماساژ دهید.
 11. در روز جراحی از اسپری مو و محصولات آرایشی مو استفاده نکنید.
 12. در روز جراحی از نوشیدنی های کافئین دار دوری کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت مو با مدرک

مراقبت های پس از کاشت مو به روش FUT

 1. بعد از کاشت به حالت نیمه نشسته بخوابید.
 2. از لمس، خارش و مالش ناحیه ای که مو در آن کاشته شده پرهیز کنید.
 3. داروهایی که توسط پزشک تجویز شده را استفاده کنید.
 4. تا دو هفته پس از جراحی از سیگار و الکل دوری کنید.
 5. سر خود را با کلاه بپوشانید تا در معرض اشعه UV قرار نگیرد.
 6. تا حداقل یک ماه پس از جراحی از فعالیت و ورزش های شدید اجتناب کنید.

نتیجه کاشت مو به روش FUT

نتیجه نهایی کاشت مو را حدود ۱۰ تا ۱۲ ماه پس از کاشت می توانید مشاهده کنید. در نظر داشته باشید گاهی موهای کاشته شده حدود ۸ هفته ‌پس از‌ جراحی می ریزند تا موهای جدیدی رشد کنند. این فرآیند طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *