تفاوت هایفوتراپی و آر اف

پروتئین کلاژن موجب می شود پوست حالت ارتجاعی و استحکام خود را حفظ کند. اما متاسفانه از سن ۲۵ سالگی به بعد، تولید کلاژن در بدن کندتر می شود و هر سال سطح کلاژن بدن تا ۲ درصد کاهش می یابد. سبک زندگی و ژنتیک هم عوامل تاثیرگذاری در میزان تولید کلاژن هستند.

همانطور که امروزه درمان های پوستی زیادی برای مشکلات مختلف وجود دارد، روش های درمانی برای افزایش کلاژن پوست و جلوگیری از پیری و افتادگی پوست نیز وجود دارد. هایفوتراپی (HIFU) و آر اف (RF) از روش های درمانی برای جوان شدن و سفت شدن پوست هستند. اما سوالی که مطرح می شود این است که تفاوت هایفوتراپی و آر اف چیست؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت هایفوتراپی و آر آف

در ابتدا باید بدانید هایفو (سونوگرافی مادون قرمز با شدت بالا) و آر اف (فرکانس رادیویی) از روش های درمانی غیر جراحی برای سفت کردن پوست هستند. در این روش ها، پوست گرم می شود تا واکنش بازسازی کلاژن در لایه های عمیق القا شود.

هر دوی این روش ها موجب سفتی پوست و کاهش چین و چروک می شوند. اما هر کدام با فناوری متفاوتی این کار را انجام می دهند. برای اینکه تفاوت هایفوتراپی و آر اف را بدانیم، باید ابتدا با هر کدام به طور مجزا آشنا شویم تا بتوانیم آن ها را با هم مقایسه کنیم.

آر اف چیست؟

همانطور که گفته شد، آر اف موجب سفت شدن بافت می شود. در روش آر اف از انرژی فرکانس رادیویی تک قطبی استفاده می شود تا گرما به لایه های پوست منتقل شود. حداکثر نفوذ آر اف به بافت های پوست ۳ میلی متر است. این روش برای جلوگیری و درمان افتادگی پوست و چین و چروک ها است و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند.

علاوه بر آن با انقباض فوری کلاژن، موجب تحریک پاسخ ترمیم زخم و افزایش گردش سلولی می شود و در نتیجه پیری پوست را به تعویق می اندازد. آر اف پوستی سفت تر، حجیم تر، جوان تر و با خطوط ریز کمتر به شما هدیه می دهد، منافذ پوست را کوچکتر می کند و مشکلات پوستی مثل آکنه را بهبود می بخشد.

آر اف فقط به لایه های اپیدرمی نفوذ می کند و به لایه درم نمی رسد. به همین دلیل انتخاب بهتری برای مناطق ظریف مثل افتادگی پلک است و برای افزایش حجم مناسب تر است. از این روش برای بالا بردن ابروها و پاکسازی ناحیه دور چشم نیز استفاده می شود. آر اف با هر رنگ پوستی سازگار است و برای کسانی که دارای افتادگی خفیف تا متوسط بافت پوست هستند و در دهه بیست سالگی به سر می برند مناسب تر است.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی چیست؟

در ادامه بحث تفاوت هایفوتراپی و آر اف، به بررسی روش هایفوتراپی می پردازیم. در روش هایفو، از انرژی اولتراسوند متمرکز با شدت زیاد استفاده می شود. این انرژی به عمق پوست نفوذ می کند و موجب انعقاد حرارتی با دقت بالا می شود و به عضله می رسد. با استفاده از انرژی اولتراسوند متمرکز، یک مکان خاص در مدت زمان کوتاه گرم می شود و بافت پوست تحریک می شود تا تولید فیبرهای کلاژن فشرده جدید افزایش پیدا کند.

این مراحل به تدریج موجب سفت شدن پوست و بهبود حالت ارتجاعی و استحکام پوست می شود. سفت شدن پوست نیز موجب کمتر شدن چین و چروک ها و خطوط ریز می شود. نکته مثبت این روش این است که تنها با یک بار درمان، پوست به مدت طولانی سفت خواهد ماند. فواید دیگر هایفوتراپی عبارتند از: کاهش چربی دوگانه چانه، لیفت شدن پوست، لیفت شدن گونه و بهبود کیفیت و براقی بافت پوست.

نکته ای که باید در مورد هایفوتراپی بدانید این است که هرچند بلافاصله پس از درمان پوست تا حدی سفت می شود، اما نتیجه کامل به طور تدریجی و پس از ۲.۳ ماه و حتی تا ۶ ماه آشکار می شود و برای انجام روند درمان نیاز به صبر می باشد.

مقایسه هایفوتراپی و آر اف

اکنون که با هر دو روش آشنا شدیم، به بررسی تفاوت هایفوتراپی و آر اف می پردازیم. همانطور که گفته شد، هر کدام از روش مختلفی برای گرم کردن بافت پوست استفاده می کنند. انرژی هایفو بیشتر و دقیق تر است و به عضله نفوذ می کند. در حالی که آر اف بر پایه گرمایش حجیم است و تنها روی لایه های اپیدرم اثر می کند. به همین دلیل هایفوتراپی بسیار موثر تر از آر آف عمل می کند. دیگر تفاوت هایفوتراپی و آر اف این است که هایفو یک درمان منفرد است اما آر اف ممکن است چندین جلسه انجام شود که تعداد جلسات به نوع دستگاه و شرایط پوست شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: کاشت مو به روش fut

تفاوت هایفوتر‌اپی و آر اف در هزینه

هزینه هر روش درمانی به نواحی تحت درمان، شرایط پوستی و مرکزی که در آن درمان انجام می شود بستگی دارد. اما به طور کل هزینه هایفوتراپی کمی بیشتر از آر اف است. البته از آنجایی که معمولا هایفوتراپی در یک جلسه انجام می شود و آر اف به چند جلسه نیاز دارد، هایفوتراپی مقرون به صرفه تر است.

البته این مورد برای آگاهی شما عزیزان است و برای تصمیم گیری درباره انتخاب بین این دو روش، ملاک های مهم تری از هزینه وجود دارد.

هایفوتراپی یا آر اف، کدام را انتخاب کنیم؟

هایفوتراپی یا آر اف، کدام را انتخاب کنیم؟

با اینکه تفاوت های هایفوتراپی و آر اف گفته شد، اما باز هم این سوال پیش می آید که کدام یک برای ما مناسب تر است. به طور کل این روش برای جلوگیری و درمان پیری پوست است. اما پیری پوست در هر فرد به نوع خاصی بروز می کند. نوع مشکلی که پوست شما دارد در انتخاب روش درمان موثر است. در ادامه انواع مشکل و روش درمانی مناسب آن را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

افتادگی

برای درمان افتادگی، هایفوتراپی گزینه بهتری است. زیرا با نفوذ به عضله، پوست را سفت و افتادگی را درمان می کند. هایفو پوست شل اطراف گردن را سفت می کند، چانه دوتایی را بهبود می بخشد و به بالا کشیدن ابرو ها کمک می کند. همچنین ظاهری باریکتر و زاویه خط فک را برای شما به ارمغان می آورد. در کل از هرگونه چربی و بافت اضافه که باعث تشدید افتادگی پوست می شود خلاص می شوید.

کاهش حجم

از آنجایی که آر اف شدت کمتری دارد و به عمق پوست نفوذ نمی کند، روش بهتری برای افزایش حجم و درمان نواحی ظریف مثل پلک هاست. پس اگر پوست شما شل نشده یا مقدار آن کم است، ولی حجم صورتتان کم شده است، آر اف را انتخاب کنید تا در کنار سفتی پوست، حجم بیشتری به پوست صورت شما به خصوص ناحیه اطراف دهان بدهد.

چین و چروک و خطوط ریز

هر دو روش هایفو و آر اف، با تقویت تولید کلاژن، به بازسازی بافت های پوست سرعت می بخشند. پس هر دو روش برای درمان چین و چروک و خطوط ریز مناسب هستند. پس برای انتخاب بین این دو روش باید به تفاوت هایفوتراپی و آر اف توجه داشت. یعنی از آنجایی که هایفو به عمق بیشتری نفوذ می کند، باید برای خطوط و چین و چروک عمیق تر، از هایفوتراپی استفاده کرد. در صورتی که برای چین و چروک های سطحی و کم، آر اف نیز می تواند پاسخگو باشد.

با اینکه در این قسمت سعی کردیم به شما برای انتخاب روش درمانی بهتر کمک کنیم، اما نیاز است به این نکته اشاره داشته باشیم که برای انتخاب بین هایفو و آر اف، بهتر است از یک متخصص زیبایی کمک بگیرید. زیرا بهتر از هر کس از تفاوت هایفوتراپی و آر اف آگاه است و تاثیر هر کدام روی پوست های مختلف را بهتر می داند و انتخاب دقیق تر و مناسب تری خواهد داشت.

پرسش و پاسخ های متداول درباره هایفوتراپی و آر اف

پرسش و پاسخ های متداول درباره هایفوتراپی و آر اف

اثر هایفوتراپی تا چه زمانی دوام دارد؟

دوام اثر هایفو در هر فرد متفاوت است. همچنین به میزان مراقبت از پوست یعنی دوری از آلودگی، نور خورشید، سیگار، رژیم غذایی نامناسب، استرس، لوازم آرایشی بی کیفیت و… بستگی دارد. اما اثرات می توانند تا حدود ۶ ماه باقی بمانند و با مراقبت از پوست، تنها با یک بار درمان، تا مدت زیادی اثرات درمان را حس خواهید کرد.

از آر اف برای درمان چه نواحی می توان استفاده کرد؟

آر اف برای هر قسمت از بدن که دچار شل شدگی، افتادگی و چین و چروک شده است به خصوص برای صورت استفاده می شود.

عوارض جانبی آر اف چیست؟

از آنجایی که آر اف به عمق پوست نفوذ نمی کند و گرمای زیادی ایجاد نمی کند، درمانی کاملا ایمن است. تنها عارضه ای که ممکن است ایجاد شود درد موقت است و جای نگرانی ندارد.

5/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *