مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

قبل از بوتاکس چه باید کرد ؟ مراقبت های بوتاکس کدام است ؟ چه زمانی بعد از بوتاکس میتوانیم صورتمان را بشوییم ؟ مراقبت های بعد بوتاکس پیشانی با مراقبت های بوتاکس زیر بغل چه تفاوتی دارد ؟  پاسخ تمامی این سوالات را در این مقاله خواهیم داد. رعایت کردن موارد مراقبت قبل و بعد از بوتاکس باعث میشود هم نتیجه ی بهتری بگیرید و هم اثر ماندگار تری را تجربه کنید. به طور کلی مانند هر روش درمان پزشکی دیگر، نمیتوان واکنش های یکسانی برای بعد از عمل بوتاکس دانست. اما شما با رعایت یک سری از نکات مراقبت بعد از بوتاکس و قبل از آن، میتوانید این عوارض را به حداقل برسانید. ما در ادامه مقاله به مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس اشاره میکنیم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید :

مراقبت های قبل از بوتاکس

در این قسمت مخواهیم مراقبت های قبل از بوتاکس صورت را بررسی کنیم . همانطور که میدانید از بوتاکس برای کاهش چین و چروک های پیشانی ، زیر چشم ، اطراف بینی و بین ابروها استفاده میشود. انجام دادن و انجام ندادن یک سری کارها باعث نتیجه ی بهتر تزریق میشود. در زیر به تعدادی از موارد مراقبت قبل از بوتاکس اشاره میکنیم :

 • قبل از بوتاکس چه داروهایی نباید مصرف کرد ؟ دو هفته قبل از استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن و ویتامین E خودداری کنید.
 • حداقل 24 ساعت قبل از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • اگر سابقه ی تبخال دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر در روز تزریق ، تبخال و یا جوش دارید حتما به پزشکتان اطلاع دهید تا در صورت لازم تزریق را به روز دیگری موکول کند.
 • بهتر از قبل از تزریق، وعده های غذایی را به طور کامل مصرف کنید.
 • در دوران بارداری ، تزریق بوتاکس ممنوع است پس اگر باردار هستید حتما به پزشکتان اطلاع دهید.
 • اگر در دوران شیر دهی هستید به پزشکتان اطلاع دهید.
 • یکی از مراقبت قبل از بوتاکس پیشانی و دیگر نواحی این است که، ناحیه ی تزریق نباید اپیلاسیون شده باشد و کندن مو با موچین و استفاده از کرم های موبر  نیز توصیه نمیشود.
 • بهتر است روزهای قبل از تزریق در معرض آفتاب نباشید ، چرا که میتواند تاثیر منفی داشته باشد.
 • اگر تحمل درد های جزیی برای شما سخت است یک ساعت قبل از تزریق استامینوفن مصرف کنید.
محتوای پیشنهادی : برای دریافت آموزش فیلر لب روسی کلیک کنید.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

در مراقبت قبل و بعد از بوتاکس، در بالا به مراقبت های قبل بوتاکس اشاره کردیم. بعد از انجام بوتاکس لازم است یک سری مراقبت ها انجام شود تا نتیجه ی بهتر بگیرید و از بروز یک سری از عوارض احتمالی جلوگری کنید. از نمونه مراقبت بعد از بوتاکس میتوان به نحوه ی خوابیدن، حمام رفتن ، آرایش کردن و… اشاره کرد. اگر شما هم از این دسته سوالات بعد از بوتاکس چی نخوریم؟ و…  دارید، ما در ادامه به روش های مراقبت بعد از بوتاکس اشاره میکنیم :

 خوابیدن بعد از بوتاکس

یکی از سوالاتی که در مراقب های بعد از تزریق بوتاکس پرسیده میشود، این است که بعد از انجام بوتاکس چگونه بخوابید و چرا بعد از بوتاکس نباید سر را خم کرد. به طور کلی بهتر است تا 4 ساعت بعد از انجام بوتاکس نخوابید . خم شدن و دراز کشیدن باعث میشود مواد داخل پخش شده  و باعث افزایش کبودی شود. تمام سعی خود را بکنید تا روی نواحی تزریق شده‌ نخوابید.با این کار باعث میشوید تا فشار فیزیکی به حداقل برسد و مواد بوتاکس در بافت ماهیچه ای شما جا بیفتد.

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

به طور کلی سعی کنید از 4 الی 24 ساعت از شستن صورت خود پرهیز کنید. در زمان شست و شو بعد از بوتاکس نیز باید با احتیاط انجام دهید . از لمس و فشار در قسمت هایی که به آن بوتاکس تزریق شده خودداری کنید و از شوینده های قوی مانند اسکراب و … تا حد ممکن استفاده نکنید چرا که با شستن صورت به صورت تهاجمی، اثر بخشی مواد کم شده و احتمال کبودی افزایش می یابد.

 آرایش کردن

یکی از مهم ترین موارد از مراقبت بعد از بوتاکس، مقوله ی آرایش کردن است. نباید بعد از انجام کار، تا 24 ساعت از مواد آرایشی روی صورتتان استفاده کنید چرا که استفاده از مواد آرایشی یاعث مالش سطح پوست شده و میتواند پخش شدن مواد و کبودی پوست را به همراه داشته باشد.

استفاده از کرم

بعد از انجام تزریق ، استفاده از هیچ نوع از کرم های آرایشی، توصیه نمیشود. چرا که همانطور که در بالا گفتیم ، استفاده از کرم باعث مالش روی سطح پوست شده و میتواند کبودی پوست را به همراه داشته باشد.

حمام بعد بوتاکس

یکی دیگر از مواردی که برای مراقبت بعد از بوتاکس در هنگام آموزش بوتاکس پرسیده میشود، استحمام کردن و نکردن بعد از بوتاکس است. بهتر است بعد از انجام کار حداقل تا 24 ساعت حمام نکنید و بعد از گذشت 24 ساعت نیز از آب داغ استفاده نکنید و نواحی تزریق را فشار ندهید.

رنگ مو

اگر برای شما مراقبت بعد از بوتاکس اهمیت دارد . رنگ کردن موی سر را بعد از بوتاکس پیشانی تا 24 الی 48 ساعت توصیه نمیکنیم. چرا که رنگ کردن مو باعث افزایش دمای سر شده و باعث میشود کبودی بیشتر شود.

ورزش کردن

اگر ورزش کردن برای شما یک روتین است ، بهتر است برای مراقبت بعد از بوتاکس ، تا 24 ساعت برای انجام فعالیت های ورزشی صبر کنید. هر چند این زمان با توجه به منطقه ی تزریق و شرایط بیمار میتواند متفاوت باشد پس بهتر است چند روز برای انجام فعالیت های ورزشی صبوری کنید.

 غذا خوردن بعد از بوتاکس

اگر برای شما سوال است بعد از تزریق بوتاکس چی نخورید ، باید بگوییم استفاده از قند و نمک می‌تواند باعث احتباس آب شود و باعث تورم در محل تزریق شود .پس بهتر است بعد از تزریق تا حداقل 24 ساعت از خوردن تنقلات شیرین و شور و غذاهای سنگین و چرب و داغ خودداری کنید. از طرفی استفاده از چای سبز، دارچین، زنجبیل، روغن ماهی و… که باعث رقیق شدن خون میشود، توصیه نمیشود

مصرف مسکن

استفاده از برخی داروها مانند آسپرین و پروفن میتواند اثرات منفی روی درمان ایجاد کند پس بهتر است با پزشک خود درباره ی مصرف این دارو ها مشورت کنید.

استفاده از نوشیدنی داغ

خوردن چای بعد از بوتاکس : بهتر است بعد از انجام بوتاکس از نوشیدن نوشیدنی های داغ مانند چای و قهوه خودداری کنید زیرا مصرف آن ها میتواند اثر کار را کاهش دهد. پس برای مراقبت بوتاکس بهتر است از نوشیدنی های داغ تا 24 ساعت خودداری کند.

حرکات صورت

یکی دیگر از مراقبت بعد از بوتاکس ، مراقبت کردن در برابر حرکات صورت است . اخم کردن ، خندیدن و بالا بردن ابرو ها یک ورزش کوچک برای صورت است که میتواند اثر بخشی را زودتر ظاهر کند. اگر علاقمند به آموزش تزریق چربی به صورت هستید کلیک کنید.

بند انداختن

یکی از موارد ممنوع بعد از بوتاکس ، بند انداختن است . بهتر است تا حداقل یک هفته بعد از انجام این کار ، بند نیندازید چرا که این کار میتواند خطر کبودی و ورم را بیشتر کند.

مصرف نوشیدنی

یکی از مهم ترین روش های مراقبت بعد از بوتاکس ، نوشیدن آب و مایعات زیاد است. بهتر است به مدت 24 ساعت، آب زیادی مصرف کنید تا عوارض آن را به حداقل برسانید.

نماز خواندن بعد از بوتاکس

یکی دیگر از سوالات پر تکرار درباره ی مراقبت بعد از بوتاکس ، نماز خواندن است. همانطور که در بالا گفتیم، شستن صورت تا یک روز بعد از تزریق ممنوع است. از طرفی وضو گرفتن و تیمم کردن بعد از بوتاکس باید به آرامی و بدون فشار باشد زیرا میتواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد. برای نماز خواندن بعد از بوتاکس نیز بگوییم ، نباید سر را به مهر فشار داد ، بهتر است مهر را به پیشانی خود نزدیک کنید.

مراقبت های بوتاکس زیر چشم

مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

برای کاهش عوارض احتمالی بهتر است موارد زیر را بعد از تزریق در نظر بگیرید :

 • از لمس کردن و فشار آوردن به ناحیه ی تزریق خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید.
محتوای پیشنهادی : اگر علاقمند به آموزش بوتاکس چشم گربه ای هستید ، کلیک کنید.

مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس زیر بغل

مراقبت های قبل از بوتاکس زیر بغل

از 3 یا 4 روز قبل از بوتاکس ، بهتر است زیر بغل را شیو نکنید و اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید از پزشک خود مشورت بگیرید.

مراقبت بعد از بوتاکس زیر بغل

اگر بوتاکس زیر بغل انجام داده اید بهتر است این موارد را رعایت کنید تا علاوه بر دریافت نتیجه ی بهتر ، بتوانید عوارض احتمالی آن را کاهش دهید. از نمونه های مراقبت بعد از بوتاکس زیر بغل میتوان به موراد زیر اشاره کرد :

 1. تمیز نگه داشتن ناحیه ی زیر بغل.
 2. حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق از مام و مواد ضد تعریق استفاده نکنید.
 3. تا 24 ساعت بعد از تزریق از شیو کردن خودداری کنید.
 4. تا 24 ساعت از دوش آبگرم خودداری کنید.
محتوای پیشنهادی : اگر علاقه مند به بحث بوتاکس هستید ، به شما آموزش بوتاکس زیر بغل را پیشنهاد میکنیم.

مراقبت بعد از بوتاکس میگرن

از بوتاکس برای درمان میگرن نیز استفاده میشود. بهتر است بعد از تزریق آن حداقل تا 24 ساعت از انجام ورزش اجتناب کنید . همچنین تا حداقل 4 ساعت دراز نکشید و سر خود را بالا نگه دارید و محل تزریق را لمس نکنید.

مرقبت های بعد از بوتاکس خط خنده

مراقبت بعد از بوتاکس خط خنده

از مراقبت بعد از بوتاکس خط خنده میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

لمس نکردن محل تزریق حداقل حداقل 4 ساعت.

حداقل تا 24 ساعت بعد از انجام بوتاکس خط خنده روی صورت دراز نکشید.

از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین تا 24 ساعت خودداری کنید.

از مواد آرایشی تا 24 ساعت استفاده نکنید..

محتوای پیشنهادی : اگر علاقمند به آموزش تزریق ژل و فیلر هستید کلیک کنید.

مراقبت قبل و بعد از بوتاکس در یک نگاه

مراقبت های بعد از بوتاکس مراقبت های قبل از بوتاکس
مصرف مقدار زیاد آب مصرف نوشیدنی های الکلی قبل از 24 ساعت ممنوع
فشار ندادن و لمس نکردن ناحیه تزریق شده دو هفته قبل از انجام تزریق از داروهای رقیق کننده خون و ویتامین ای خودداری کنید
دراز نکشیدن و خم نشدن حداقل 4 ساعت در معرض نور خورشید حداقل 24 ساعت نباشید
خودداری از ورزش کردن حداقل 24 ساعت قبل از تزریق تبخال و یا جوش نداشته باشید. در صورتی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید
عدم مصرف نوشیدنی‌های داغ یا غذاهای شور و شیرین مصرف کامل وعده های غذایی
 حداقل تا یک هفته بعد از تزریق از خوردن غذاهای پر ادویه و شورخودداری کنید چرا که غذاهای شور سدیم بدن را افزایش داده و باعث ورم و کبودی بعد از تزریق می شود.

 

در دوران بارداری و شیردهی ، تزریق بوتاکس حتما حتما با مشورت پزشک باشد.
بهتر است بعد ازتزریق حداقل تا 24 ساعت استحمام صورت نگیرد و بعد از آن هم نباید با آب داغ استحمام کرد و نواحی بوتاکس شده ، فشار داده شوند. قبل از تزریق بهتر است ، اپیلاسیون و یا حذف موها با کرم موبر و موچین انجام نشود.

سوالات متداول :

خوابیدن بعد از بوتاکس چگونه است ؟

بهتر است بعد از تزریق حداقل 4 ساعت سر را خم نکرده و دراز هم نکشید.

نماز خواندن بعد از بوتاکس به چه صورت است ؟

بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق ، نماز را به صورت نشسته بخوانید و برای سجده کردن ، مهر را روی پیشانی خود ببرید. برای وضو گرفتن هم بهتر است تا یک روز به صورت خود آب نزنید و تیمم هم به صورت آرام و بدون فشار باشد.
4.8/5 - (11 امتیاز)

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *